Viņķele iekārtota skolu Covid testēšanu izgāzušajā MFD Veselības grupā

(foto – NMPD)

Janvārī demisionējusī veselības ministre (A/P) Ilze Viņķele šomēnes kļuvusi par valdes locekli privātā uzņēmumā, kas ietilpst MFD Veselības grupā – uzņēmummu ķēdē, kas iesaistīti arī Covid testēšanā un vakcinācijā. MFD laboratorija 1.septembra priekšvakarā tika vainota, ka nav spējusi atsevišķām skolām nodrošināt nepieciešamos Covid-19 siekalu testus, ziņu virsraksti mācību gada priekšvakarā vēstīja par “haosu skolās”.

Veselības ministrija (VM) jau jaunā veselības ministra, Viņķeles partijas biedra Daniela Pavļuta (A/P) vadībā pēc notikušā septembra beigās solīja veikt pārbaudi un tikai pēc tās izvērtēt, vai ir pamats lauzt Nacionālā veselības dienesta noslēgto līgumu ar MFD. Līdz šim par pārbaudes rezultātiem publiski nav paziņots. Bez testēšanas skolās MFD Veselības grupa arī veic maksas un valsts apmaksātu Covid 19 antigēna ekspestestu.

Viņķele 5.novembrī iecelta SIA Latvijas Amerikas acu centrs valdē, liecina Lursoft informācija. Šis uzņēmums, kas nodarbojas ar acu veselības un redzes diagnostiku, kā arī acu slimību ambulatoro un stacionāro ārstēšanu, MFD Veselības grupā ietilpst kopš 2018.gada. Pērn acu centrs strādājis ar 4,7 miljonu eiro apgrozījumu.

Visas MFD grupas apgrozījums pērn audzis un sasniedzis 14,06 miljonus eiro, bet peļņa sasniegusi gandrīz miljonu – 995,28 tūkstošus eiro, liecina Lursoft dati. Latvijas Amerikas acu centra īpašniece ir SIA Dziedniecība, ko var uzskatīt par MFD Veselības grupā ietilpstošo uzņēmumu, arī Covid testēšanā iesaistītās laboratorijas, mātes kompāniju. Gan acu centra, gan SIA Dziedniecība patiesā labuma guvēji ir Aleksandrs Točiļenko un Natālija Točiļenko.

Viņķele vietu uzņēmuma valdē ieguvusi pēc tam, kad to tikai pēc pieciem mēnešiem šajā amatā atstājis Einārs Giels. Šovasar jūnijā viņš publiskajā telpā parādījās kā MFD grupas izpilddirektors un sabiedrībai skaidroja problēmas, kas uzņēmuma dēļ radās ar Covid testēšanu skolās. Pirms tam plašākai sabiedrībai nezināmais AS Olainfarm mārketinga datu analītiķis Giels 2019.gadā kopā ar tagadējo Vakcinācijas biroja vadītāju Evu Juhņēviču neveiksmīgi kandidēja uz amatiem LTV valdē.

Toreiz Giela teiktais, ka par savu izraudzīšanos LTV valdei uzzinājis no tautas ticējumos minētām pazīmēm (“ieraudzīt monētu, ieraudzīt stārķi, ieraudzīt saullēktu – dažādās kombinācijās man paziņoja, ka jau es esmu apstiprināts”) kļuva par jaunu tautas folkloru, kas apzīmē tendenci, kad aizdomīgā procedūrā amatos tiek virzīti cilvēki ar apšaubāmu kompetenci. Lursoft dati rāda, ka 4.jūnijā Giels iecelts Latvijas Amerikas acu centra valdē, bet jau 5.novembrī amatu pametis, dodot vietu bijušai veselības ministrei Ilzei Viņķelei. Tas rada iespaidu, ka Gielam amats bijis jāpamet speciāli, lai atbrīvotu vietu bijušajai veselības ministrei. Laikā, kad ieņēma amatu Latvijas Amerikas acu centra valdē, publiski Giels komunicēja visas MFD grupas vārdā un specifiski par testēšanu skolās, nevis šauri par tēmām, kas skar uzņēmumu, kura valdē viņš iecelts.

Bez Viņķeles valdē šobrīd darbojas arī MFD grupas līdzīpašniece Natālija Točiļenko un Una Brūna, kura uzņēmuma vadībā ir kopš tā pirmsākumiem, kad SIA Latvijas Amerikas acu centrs vēl piederēja tā dibinātājam, ASV reģistrētajam The John J.McDermott 2010 Revocable Trust.

JA VĒLATIES ATBALSTĪT ZIŅAS AR PIEVIENOTO VĒRTĪBU, NEATKARĪGUS PĒTĪJUMUS UN ANALĪTIKU:

Click to Donate

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s